Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:2) in /wp-includes/feed-rss2.php on line 8
AutoGaz - Instalacje Gazowe do Aut - wszystko o LPG! http://instalacje-gazowe-do-aut.pl LPG, CNG, katalog firm, porady którą instalację gazową wybrać Thu, 26 May 2011 09:35:58 +0000 pl-PL hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.4.2 Kiedy opłaca się instalowanie LPG. Analiza Gazety Prawnej http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/22/kiedy-oplaca-sie-instalowanie-lpg-analiza-gazety-prawnej/ http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/22/kiedy-oplaca-sie-instalowanie-lpg-analiza-gazety-prawnej/#comments Wed, 22 Oct 2008 19:50:55 +0000 admin http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/?p=97 W 2008 roku instalacje gazowe zostaną założone w 200 tys. samochodów – wynika z prognoz GP. Oznacza to, że pęd Polaków do zakładania systemów LPG w samochodach nieco zmalał.

Po okresie, w którym warsztaty montowały instalacje w 300-400 tys. aut rocznie, w ubiegłym roku zmian sposobu zasilania dokonano tylko w około 200 tys. aut. W rezultacie po polskich drogach jeździ już 2,51 mln aut na gaz, co oznacza, że Polska jest liderem w Europie pod względem liczby aut z instalacjami LPG:

Szansą na wzrost zainteresowania LPG jest rosnąca cena benzyny. Już teraz pojawiają się prognozy, że w wakacje będziemy płacić przeciętnie około 5 zł za litr, wobec 4,25 zł obecnie. Wzrost rynku autogazu może też przynieść ewentualne pogorszenie koniunktury gospodarczej.

Ale jednocześnie istnieje dużo czynników wpływających na mniejsze zainteresowanie autogazem.

- Mniej zamontowanych instalacji w stosunku do lat ubiegłych to efekt właśnie dobrej koniunktury w gospodarce z ostatnich lat. Część kierowców przestała aż tak liczyć się z kosztami i wybiera benzynę – uważa Sylwia Popławska, menedżer Koalicji Na Rzecz Autogazu.

Dodaje, że to nie jedyna przyczyna zmniejszonego zainteresowania autogazem w ubiegłym roku. Od 2007 roku trwają prace nad nowym projektem ustawy o podatku akcyzowym i nie wiadomo, kiedy ostatecznie rozstrzygnie się czy stawka akcyzy wyniesie 695 zł za tonę jak to ma miejsce obecnie (czyli 39 gr netto od jednego litra LPG), czy też będzie wyższa.

- Ten rynek jest szczególnie wrażliwy na wszelkie pogłoski o możliwości zmiany stawki akcyzy. Dopóki cena autogazu to około 50 proc. ceny benzyny to widzimy zainteresowanie zamontowaniem instalacji LPG – podkreśla Sylwia Popławska.

Przy mniejszej różnicy w cenie zainstalowanie gazu jest mniej opłacalne.

Trzeba pamiętać, że przy systemie LPG zużywa się 10-15 proc. więcej dm3 gazu niż benzyny na 100 km. Istotny jest też koszt samej instalacji gazowej, za którą przy nowoczesnym silniku wymagającym tzw. sekwencyjnego wtrysku gazu trzeba zapłacić 3-5 tys. zł.

- Obecnie w około 90 proc. przypadków montuje się wtrysk sekwencyjny gazu – mówi Paweł Garczyński z firmy Polgas.

Koszt instalacji przy starszych silnikach to od 1,2 do 1,5 tys. zł, co oznacza, że taka inwestycja szybciej się zwraca.

Jak widać z naszej symulacji dla najchętniej kupowanego obecnie w Polsce auta, czyli Skody Fabii – same koszty instalacji to tylko jeden element, który trzeba brać pod uwagę przy analizie opłacalności. Istotna też jest utrata wartości samochodu.

- Montaż instalacji gazowej nie podnosi tzw. wartości rezydualnej samochodu, ale może ułatwić odsprzedaż auta na rynku wtórnym – mówi Eliza Kamińska z Eutotax Glass’s.

W jakim przypadku okresu użytkowania i przy jakiej intensywności użytkowania instalowanie gazu jest mało opłacalne? Kiedy oszczędności mogą być większe ? W jakich autach można zakładać LPG bez ryzyka utraty gwarancji? W jaki sposób promuje się samochody zasilane LPG w innych krajach UE ?

Więcej: Gazeta Prawna 7.03.2008 (48) – str.4-5

]]>
http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/22/kiedy-oplaca-sie-instalowanie-lpg-analiza-gazety-prawnej/feed/ 0
Wzrośnie akcyza na alkohol i autogaz http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/21/wzrosnie-akcyza-na-alkohol-i-autogaz/ http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/21/wzrosnie-akcyza-na-alkohol-i-autogaz/#comments Tue, 21 Oct 2008 09:36:41 +0000 admin http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/?p=151 Recepty na kryzys rząd może szukać podwyższając w przyszłym roku akcyzę na alkohol i autogaz – pisze dziennik „Polska”.

W ten sposób do budżetu wpłyną dodatkowe pieniądze – twierdzą eksperci z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Wiele bowiem wskazuje na to, że Ministerstwo Finansów będzie musiało znaleźć dodatkowe pieniądze, by zasilić budżet.

Z powodu spowolnienia gospodarczego w Europie polska gospodarka może w 2009 roku rozwijać się w tempie nie 4,8 procent, jak zakłada rząd, ale 3-4 procent, jak twierdzi większość ekonomistów. Oznaczałoby to, że w kasie państwa zabraknie w przyszłym roku od kilku do kilkunastu miliardów złotych. Aby pokryć dziurę budżetową, państwo będzie musiało ciąć wydatki, na przykład na inwestycje, albo podnosić podatki.

Najłatwiej jest podwyższyć akcyzę, zwłaszcza na produkty uznane za szkodliwe, takie jak alkohol. Budżet zarobi, a protesty będą mniejsze, niż gdyby rząd ciął na przykład wynagrodzenia – uważa Rafał Iniewski, ekspert podatkowy z PKPP „Lewiatan”.

Podwyżka akcyzy jest prosta także z tego powodu, że wystarczy tylko zmienić rozporządzenie ministra finansów, nie trzeba do tego zmiany ustawy, co zwykle pochłania mnóstwo czasu.

Więcej o ewentualnych podwyżkach w dzienniku „Polska”.

]]>
http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/21/wzrosnie-akcyza-na-alkohol-i-autogaz/feed/ 0
Rozszczelnienie zbiornika autogazu w Skoczowie http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/19/rozszczelnienie-zbiornika-autogazu-w-skoczowie/ http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/19/rozszczelnienie-zbiornika-autogazu-w-skoczowie/#comments Sun, 19 Oct 2008 01:46:24 +0000 admin http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/?p=146 Rozszczelnienie zbiornika autogazu w pobliżu stacji benzynowej w Skoczowie (Śląskie) było przyczyną zablokowania tam w czwartek ok. południa drogi krajowej nr 81, wiodącej z Katowic w kierunku Wisły.

Jak poinformował oficer dyżurny śląskiej drogówki, zablokowane zostały obie jezdnie DK-81, popularnie nazywanej wiślanką. Nikomu nic się nie stało, na miejscu pracują strażacy. Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia.

Według rzeczniczki śląskiej straży pożarnej Anety Gołębiowskiej, rozszczelnienie nastąpiło prawdopodobnie w obrębie połączenia zbiornika o objętości 7,5 tys. metrów sześciennych z dystrybutorami. Nie ma pożaru. Ze stacji benzynowej i okolicznych budynków ewakuowano ponad 50 osób. Prócz wiślanki zablokowano okoliczne ulice.

Do akcji – po zgłoszeniu o godz. 11.38 – skierowano dotąd 22 zastępy straży pożarnej. Strażacy rozpoczęli schładzanie zbiornika wodą i przy pomocy policji zabezpieczyli okoliczny teren. Po przybyciu plutonu ratownictwa chemicznego z Bielska-Białej wchodzący w jego skład specjaliści rozpoczęli analizę możliwości dalszych działań.

Policja wytyczyła objazdy. Ruch ciężarowy od strony Katowic już w Pawłowicach kierowany jest na drogę wojewódzką nr 938 w kierunku Cieszyna i dalej trasą S-1; kierowcy samochodów osobowych mogą też zjechać z ?wiślanki? w Ochabach i dostać się do Skoczowa równoległą drogą lokalną.

Od strony Cieszyna i Wisły ruch tranzytowy na DK-81 jest blokowany już na wysokości skrzyżowania z trasą S-1. Kierowcy samochodów osobowych mogą jechać w kierunku Ochab trasami lokalnymi. Ciężarówki kierowane są w stronę Katowic przez Cieszyn lub Bielsko-Białą.

]]>
http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/19/rozszczelnienie-zbiornika-autogazu-w-skoczowie/feed/ 0
Podatek na autogaz bez zmian! http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/19/podatek-na-autogaz-bez-zmian/ http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/19/podatek-na-autogaz-bez-zmian/#comments Sun, 19 Oct 2008 01:44:14 +0000 admin http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/?p=92 Jak podała 26. września Polska Agencja Prasowa, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że stawka podatku na autogaz pozostanie w przyszłym roku niezmieniona.

Minister poinformował o tym podczas konferencji poświęconej przystąpieniu Polski do Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Jak powiedział, i trudno się z nim nie zgodzić, byłaby to dobra wiadomość dla użytkowników tego paliwa, a ich liczba to, według różnych szacunków, od 2 do 2,5 miliona osób.

Wicepremier wskazał, że korzystanie z LPG powoduje mniejszą emisję zanieczyszczeń zawartych w spalinach – widać więc zwrot w kierunku tendencji ogólnoeuropejskich i światowych, czyli preferowania autogazu jako mniej szkodliwego dla środowiska. Jak twierdzi Waldemar Pawlak, resort finansów zrezygnował z dalszego forsowania projektu podwyżki pod wpływem interwencji Ministerstwa Gospodarki.

]]>
http://instalacje-gazowe-do-aut.pl/2008/10/19/podatek-na-autogaz-bez-zmian/feed/ 0