V generacja – sekwencyjny wtrysk gazu w fazie ciekłej

V generacja instalacji LPG – instalacja wtrysku sekwencyjnego gazu w fazie ciekłej.

Instalacje piątej generacji wyznaczają zupełnie nowy standard w dziedzinie LPG. Największa różnica w stosunku do poprzednich generacji to sposób dostarczania gazu do zaworów ssących silnika – w instalacji V generacji gaz wtryskiwany jest w postaci ciekłej a nie lotnej. Technologia ta w Polsce dostępna jest w Polsce od niedawna i niestety jest stosunkowo droga – koszt instalacji V generacji to około 4500 – 6000 zł. Wiodącym Producentem systemu LPI jest holenderska firma Vialle.

Linki sponsorowane!

W instalacji LPG V generacji gaz tłoczony jest ze zbiornika pompą, która zapewnia ciśnienie rzędu 10 – 12 bar. To kolejny wyróżnik w stosunku do innych instalacji – w poprzednich generacjach LPG gaz przemieszcza się ze zbiornika do reduktora pod ciśnieniem własnym, panującym w zbiorniku – to może powodować, że w zimie, przy niskich temperaturach ciśnienie bywa tak małe, że gaz nie dochodzi do silnika. Instalacja V generacji rozwiązuje ten problem.

Kolejna różnica w stosunku do poprzednich generacji to brak parownika – nie ma konieczności stosowania urządzenia, w którym w innych instalacjach gaz w postaci cieczy zmienia się w gaz, ponieważ, jak zostało napisane na początku, gaz trafia do silnika w postaci ciekłej.

Jak zatem działa instalacja gazowa V generacji? Tłoczona pompą mieszanka propan-butan (czyli LPG) w stanie ciekłym płynie przewodami do regulatora ciśnienia, skąd trafia do wtryskiwaczy w kolektorze dolotowym.

Wtryskiwacze wykorzystują do działania, po przetworzeniu, sygnały pochodzące z wtryskiwaczy benzynowych, co zapewnia pracę w takich samych sekwencjach. Gaz wtryskiwany jest do cylindrów w fazie ciekłej. Niewykorzystana ilość powraca przewodem powrotnym do zbiornika, tak jak w przypadku benzyny.

Linki sponsorowane!